Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 485 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Który dziś?

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Troche o mnie

✈Witam nazywam się Sebastian i chodzę do 1-klasy technikum.Zamieszkuje w Piotrkowie Trybunalskim.Moje zainteresowania to lotnictwo,interesuje się nim od 6-roku życia.Moim celem życiowym jest zostanie pilotem samolotu(bardzo bym chciał latać na samolotach takich jak leta-410,king air 350 lub inne samoloty turbośmigłowe).To tyle o mnie zapraszam na mojego bloga. Pozdrawiam lotniczo ✈

O moim bloogu

Najaktualniejsze wiadomości ze świata lotnictwa oraz filmy, zdjęcia i różne ciekawostki. Zapraszam!

Jak ci się podoba ten blog?


zobacz wyniki

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl

jakiś tekst

Zdjęcia w galeriach.


Prywatne samoloty opuszczają Kair

poniedziałek, 31 stycznia 2011 20:33

Dziesiątki prywatnych samolotów opuszczają lotnisko w Kairze, wywożąc bogatych Egipcjan i cudzoziemców. Wiele samolotów rozkładowych nie wystartowało z braku załóg.

Co najmniej 45 prywatnych samolotów odleciało dziś z lotniska w Kairze. Uciekali nimi przed skutkami zamieszek bogaci Egipcjanie, Arabowie i inni cudzoziemcy. Odlatują też dyplomaci i przedsiębiorcy. Prywatne odrzutowce startują z Terminalu Nr 4 w niekomercyjnej sekcji międzynarodowego lotniska w Kairze.

Mniej zamożni pasażerowie mają coraz większy problem z opuszczeniem stolicy Egiptu. Tamtejszy narodowy przewoźnik EgyptAir musiał odwołać lub opóźnić 25 lotów. Główną tego przyczyną był brak załóg i obsługi. Na lotnisko bowiem coraz trudniej się dostać. Poruszanie się po Kairze utrudniają zamieszki i godzina policyjna.

Samolot EgyptAir, który leciał z Londynu, musiał przymusowo lądować w Atenach. Na jego pokładzie miała znajdowac się bomba. Ostatecznie jej nie znaleziono, ale 251 pasażerów nie dotarło do celu. A pasażerowie oczekujący na odlot w Kairze zostali zmuszeni do nocowania na lotnisku z powodu braku samolotu.

Kraje arabskie wysłały co najmniej 15 specjalnych samolotów po swoich obywateli. Znacznie trudniej mają Amerykanie. Za zaleceniami ambasady, by jak najszybciej opuścili Egipt, nie poszły konkretne działania. Do Kairu nie przybył żaden specjalny amerykański samolot. Linie Delta, które jako jedyne z USA utrzymywały regularne loty do egipskiej stolicy, wstrzymały przewozy na tej trasie.

 

Żródło: skrzydlatapolska


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

LOT wysyła większy samolot do Kairu

poniedziałek, 31 stycznia 2011 19:50
Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT poleci do Kairu jutro o 7 rano czasu polskiego. Z Kairu wystartuje o godzinie 13 czasu lokalnego. Godziny rejsów związane są z ograniczeniami narzuconymi przez władze lotniska, samoloty nie mogą bowiem lądować i startować w czasie kiedy obowiązuje godzina policyjna.  

Fot. Jacek Grześkowiak

Zamiast normalnie obsługującego tę trasę Embraera 170, który zabiera 82 pasażerów, do Kairu poleci Boeing 737-400, czyli w największej wersji tego typu, jaką dysponuje przewoźnik.  Pozwoli to na zabranie z Kairu 160 pasażerów. Również we wtorek PLL LOT wykonają rejs z Katowic do Taby w Egipcie, skąd zabiorą turystów – Klientów biura podróży Exim Tours.  

- Jesteśmy gotowi w każdej chwili wysłać po Polaków kolejne samoloty, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba  – powiedział Marcin Piróg, Prezes Zarządu PLL LOT. -  Jesteśmy w stałym kontakcie z MSZ i naszą Ambasadą i kiedy tylko zgłoszą konieczność ewakuacji Polaków, LOT podejmie się tego zadania, oczywiście pod warunkiem, że wykonywanie operacji lotniczych będzie możliwe – dodał.

Do Kairu poleci samolot z podwójnymi załogami, tak, aby nawet w razie konieczności oczekiwania, druga załoga mogła wykonać rejs. W Kairze jest lokalny przedstawiciel LOT, który pomaga Pasażerom w znalezieniu noclegów i stara się zapewnić im wyżywienie. By wesprzeć jego działania oraz zapewnić pasażerom jeszcze lepszą opiekę, LOT zdecydował się także na wysłanie do Kairu swoich pracowników. 

Biuro sprzedaży PLL LOT SA w Kairze pozostaje zamknięte, ponieważ mieści się w samym centrum Kairu w pobliżu Muzeum Egipskiego. Pasażerowie znajdujący się w Egipcie proszeni są o kontakt z Call Center LOT-u pod numerami: +48 22 577 9952 lub +48 22 577 9572. Z uwagi na brak łączności internetowej jest to aktualnie jedyny kanał dystrybucji biletów dostępny z Egiptu.  LOT próbuje też uruchomić sprzedaż biletów na lotnisku w Kairze.

 

Żródło: lotniczapolska


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Konferencja dotycząca bezpieczeństwa w locie

poniedziałek, 31 stycznia 2011 19:46

Przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego wzięli udział w konferencji „EU Safety Management Towards 2020”. Konferencja poświęcona była wdrażaniu wymagań ICAO dotyczących zarządzania bezpieczeństwem na poziomie państw (krajowe programy bezpieczeństwa – SSP) i podmiotów lotniczych (systemy zarządzania bezpieczeństwem – SMS).

 

We wstępnych wystąpieniach wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas, przewodniczący komisji transportu i turystyki Brian Simpson oraz sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Węgier Zoltán Schváb podkreślili znaczenie bezpieczeństwa transportu lotniczego jako zobowiązania wobec podróżujących obywateli Unii Europejskiej.

 

W dalszej części konferencji występowali przedstawiciele EASA, ICAO, EUROCONTROL, władz lotniczych państw członkowskich oraz organizacji branżowych i poszczególnych podmiotów lotniczych. Dyskusja skupiała się wokół tematów gromadzenia, przetwarzania oraz wymiany danych dotyczących bezpieczeństwa, a także kultury bezpieczeństwa.

 

Postulowano stworzenie skutecznych mechanizmów przetwarzania i wymiany danych na poziomie europejskim oraz zacieśnienia współpracy z wymiarem sprawiedliwości w celu ochrony osób zgłaszających istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa. Podkreślono duże poparcie dla opracowanych przez EASA projektów Europejskiego Programu Bezpieczeństwa w Lotnictwie oraz planu działania na lata 2011-2014.

 

Żródło: samoloty.pl


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Wszystkie Pipery w Katarze

sobota, 29 stycznia 2011 17:03

Qatar Aeronautical College zakończyła proces odmłodzenia swojej floty samolotów szkolnych. Piper Aircraft dostarczyła instytucji 10 jednosilnikowych Archer III i 4 dwusilnikowe Seneca V.


Jedna z Senec katarskiej wyższej szkoły lotniczej. Instytucja kształci m.in. pilotów dla Qatar Airways / Zdjęcie: QAC

Qatar Aeronautical College została założona w 1975, a podstawowym celem jej powołania było szkolenie kadr dla lotnictwa cywilnego państw regionu Zatoki Perskiej. Obecnie w szkole pracuje kilkudziesięciu wykładowców – również z państw zachodnich – kształcąc pilotów, zarówno na kursie podstawowym, jak i uprawniającym do zasiadania za sterami samolotów pasażerskich. Ponad to instytucja kształci również inżynierów-mechaników, kontrolerów lotów i meteorologów.

Przy takim profilu działania niezbędne jest posiadania sporej liczby samolotów szkolnych, również dwusilnikowych. Na mocy porozumienia w Piper Arcraft QAC otrzymało zza Atlantyku 10 jednosilnikowych Piperów Archer III i 4 dwusilnikowe samoloty Seneca V. Ich dostawy właśnie się zakończyły. Flotę tę uzupełnia para nowych Diamondów DA-40.

Wartość kontraktu nie została ujawniona. Katalogowa wartość amerykańskich samolotów wynosi jednak 6,7 mln USD.

Oba typy maszyn zostały wyposażone w nowoczesną awionikę Garmina. W przypadku Archerów, kokpit otrzymał system S500 z czterema wyświetlaczami, większe Seneca – bardziej zaawansowany S600.

Archery III napędza 180-konny silnik Lycoming 0-360-A4M, zapewniający osiągnięcie prędkości przelotowej 237 km/h i zasięgu 822 km. Dwusilnikowe Pipery wyposażono w jednostki Continentala TSIO-360-RB o mocy 220 KM każda. Samolot osiąga dzięki temu maksymalną prędkość przelotową 365 km/h i zasięg nieco ponad 1,5 tys. km.

 

 

Żródło: skrzydlatapolska


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Airbus dostarczył w 2010 r. rekordową liczbę samolotów korporacyjnych

sobota, 29 stycznia 2011 16:59

Airbus dostarczył w 2010 r. 15 samolotów korporacyjnych, których wartość katalogowa przekracza 1,5 miliarda USD, ustanawiając tym samym rekord w tym segmencie rynku. Dostarczone modele  obejmują: 13 samolotów A318 Elite, Airbus ACJ oraz A320 Prestige i  dwa szerokokadłubowe samoloty VIP A330/A340.

 

Ponadto w 2010 r. Airbus zdobył zamówienia na osiem samolotów korporacyjnych, zwiększając portfel zamówień do ponad 170 sztuk. Nowe zamówienia obejmują siedem samolotów z rodziny A318/Airbus ACJ i A320 Prestige oraz jeden samolot A330/A340.

Zarówno zamówienia jak i dostawy dotyczą klientów i operatorów z Azji, Europy i Bliskiego Wschodu i są wśród nich klienci prywatni oraz rządy państwowe.

W ubiegłym roku coraz więcej samolotów korporacyjnych Airbusa obsługiwało loty czarterowe dla VIP-ów. Obecnie ponad 15 samolotów A318,Airbus ACJ i A320 Prestige jest do dyspozycji u ponad 10 operatorów w Ameryce, rejonie Azji i Pacyfiku, Europie oraz na Bliskim Wschodzie.

Samoloty korporacyjne Airbusa mogą przewozić więcej pasażerów niż tradycyjne samoloty z segmentu business, a ponadto wyposażone są w dwukrotnie szersze kabiny, zapewniające niezrównany poziom komfortu podróży, przestrzeń i możliwości poruszania się podczas lotu, co z kolei sprawia, że doskonale nadają się do przewożenia delegacji biznesowych, dużych rodzin oraz delegacji państwowych.

Mimo  zdecydowanie większej kabiny samoloty korporacyjne Airbusa mają podobną długość i rozpiętość skrzydeł co tradycyjne samoloty z segmentu business, potrzebują podobnej drogi lądowania i startu i stanowią podobny koszt oferując przy tymwiększą wartość.

Rodzina samolotów korporacyjnych Airbusa należy do wiodących na świecie, najnowocześniejszych i najbardziej różnorodnych. Jest eksploatowana na wszystkich kontynentach w tym także na Antarktydzie.


 

Żródło: samoloty.pl


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Egipskie linie lotnicze zawiesiły na 12 godzin loty z Kairu

sobota, 29 stycznia 2011 16:56

Egipskie linie lotnicze Egypt Air zawiesiły w piątek wieczorem na 12 godzin wyloty z Kairu. Tego dnia na ulicach egipskiej stolicy odbyły się antyrządowe manifestacje i starcia z policją.

Jak sprecyzował państwowy przewoźnik w komunikacie, wyloty z Kairu zostały wstrzymane w piątek od godziny 21 (20 czasu polskiego); na lotnisku będą mogły lądować samoloty z zagranicy.

Komunikat Egypt Air ukazał się w związku z wprowadzeniem w całym kraju godziny policyjnej od 18 do 7 rano w odpowiedzi na wielotysięczne manifestacje i starcia z policją na ulicach egipskich miast. (PAP)

 

Żródło: dlapilota


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Rozbił się brytyjski Tornado

piątek, 28 stycznia 2011 0:39

Dziś po południu rozbił się myśliwiec RAF Panavia Tornado GR4. Załodze udało się katapultować.

Samolot Panavia Tornado GR4 wystartował do rutynowego lotu treningowego z bazy RAF Lossiemouth. Rozbił się o 14:42 u wybrzeży Szkocji, na wodach Loch Ewe, w rejonie Gairloch. Na ratunek zostały wysłane śmigłowce z bazy Kinloss. Obu członków odnaleziono po kwadransie poszukiwań i przewieziono do Raigmore Hospital. Nie odnieśli oni żadnych obrażeń.

Przyczyna wypadku nie jest znana. Wiadomo, że na kilka minut przed wypadkiem pilot sygnalizował problemy z samolotem i informował o możliwym awaryjnym lądowaniu na lotnisku Stornoway. Nieoficjalne źródła podają, że samolot palił się w locie na wysokości 2 km.

Rząd brytyjski rozpatruje możliwości zaoszczędzenia dodatkowego 1,6 mld GBP w budżecie 2011/2012, m.in. przez szybsze wycofanie 74 samolotów Tornado. Miałoby ich pozostać w RAF tylko 60 , co pozwoli zaoszczędzić 300 mln GBP. Miejsce Tornado zajmą myśliwce Eurofighter Typhoon.

 

Żródło: skrzydlatapolska


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Korea zaprezentowała nowy samolot

piątek, 28 stycznia 2011 0:34
26 stycznia w Korea Aerospace Industries (KAI) miała miejsce uroczystość wytoczenia z hali montażowej pierwszego egzemplarza uzbrojonej wersji samolotu szkolenia zaawansowanego T-50, który otrzymał oznaczenie TA-50.

 

TA-50 jest pierwszym statkiem powietrznym o tak szerokich możliwościach bojowych, jaki został opracowany od podstaw w Korei Południowej. Wspomniany samolot ma możliwość przenoszenia zaawansowanego uzbrojenia jak rakiety powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder i pocisków powietrze ziemia AGM-65 Maverick. Zapotrzebowanie Sił Powietrznych Republiki Korei oceniane jest na 200 samolotów nowej wersji. TA-50 traktowany jest jako ogniwo pośrednie między szkoleniowym T-50, a FA-50 który ma być ciężej uzbrojony i spełniać przede wszystkim rolę samolotu szturmowego. FA-50 ma być samolotem operującym o każdej porze dnia i nocy, we wszystkich warunkach atmosferycznych. Ma on zastąpić samoloty Northrop F-5, być może nie tylko w Korei Południowej. Jednak pierwszy lot FA-50 jest spodziewany dopiero w 2013 roku.


Żródło: samoloty.pl

oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

LUFTHANSA: FRANKFURT - SAN FRANCISCO SAMOLOTEM AIRBUS A380

piątek, 28 stycznia 2011 0:32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lufthansa jako pierwszy przewoźnik na świecie będzie obsługiwał połączenie z kalifornijskim miastem San Franciso Airbusem A380. Pierwszy lot z Frankfurtu ma się odbyć 10 maja br. Nowe superjumbo zamieni aktualnie wykorzystywane na tej trasie Boeingi 747-400.

Rozkład lotów:
Frankfurt - San Francisco
LH454 09:35 - 11:55
San Francisco - Frankfurt
LH455 14:20 - 10:05

Aktualnie samoloty A380 niemieckiego przewoźnika obsługują 3 połączenia z Frankfurtu - do Johannesburga, Pekinu i Tokio.

Bez zmian pozostanie połączenie z Monachium do San Francisco - samolotem typu Airbus A340.

W tej chwili żaden przewoźnik nie obługuje połączeń na zachodnie wybrzeże USA samolotami A380. Od marca br. linie Singapore Airlines zaczną latać do Los Angeles na tego typu maszynach.

 

Żródło: sky-watcher.pl


oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Piper Sport pozostanie na rynku amerykańskim

czwartek, 27 stycznia 2011 0:46
Mimo zerwania umowy pomiędzy Czech Sports Aircraft a Piperem, czeski samolot wciąż będzie dostępny na amerykańskim rynku LSA.

Fot. piper.com

Jak zapewnia Don Ayres, prezes firmy US Sport Aircraft, odpowiedzialnej za import samolotu z Czech, Piper Sport pozostanie na rynku amerykańskim, nawet jeśli wiązałoby się to ze zmianą nazwy samolotu. Niespodziewany wypowiedzenie umowy przez obie firmy, oznaczało koniec sprzedaży w Stanach Zjednoczonych modelu Sport Cruiser firmy CSA pod nazwą Piper Sport w amerykańskiej klasie LSA.

Sprawa ta, była szeroko komentowana podczas targów LSA w Sebring na Florydzie, gdzie prezentowany był m.in. Piper Sport. Jak zapewniał Don Ayers, mimo rozwiązania umowy, Piper zobowiązał się wspierać US Sport Aircraft przez kolejnych 90 dni. Zmiana zaś marki, nie stanowi większego problemu, gdyż od momentu zerwania współpracy czesko-amerykańskiej, prezesowi US Sport Aircraft udało się sprzedać 5 samolotów.

Czeski samolot pod marką Pipera oferowany był w trzech różnych wersjach: klasyczny Piper Sport (119,900 USD), Piper Sport LT - model dedykowany szkołom lotniczym (129,900 USD) oraz model w wersji profesjonalnej Piper Sport LTD (139,900 USD).

 

Żródło: lotniczapolska


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Japońskie linie JAL najbardziej punktualne na świecie

czwartek, 27 stycznia 2011 0:26

Japońskie linie lotnicze JAL po raz drugi z rzędu okazały się najbardziej punktualne na świecie. W ubiegłym roku zgodnie z rozkładem wykonały prawie 90 procent lotów - wynika z danych opublikowanych w środę przez tego przewoźnika.

JAL wykonał w 2010 roku 180343 loty, a czego punktualnych było 89,9 proc.

Linie lotnicze JAL - największe pod względem przychodów w Azji - ogłosiły bankructwo w styczniu ubiegłego roku, gdyż nie były w stanie spłacić zadłużenia wynoszącego ponad 25 mld dolarów.

Firma nie zaprzestała jednak działalności dzięki państwowej pomocy wysokości blisko biliona jenów (11 mld dolarów). W zamian podjęła trzyletni plan restrukturyzacyjny, przewidujący m.in. likwidację jednej trzeciej miejsc pracy i znaczne ograniczenie liczby połączeń. (PAP)

 

Żródło: dlapilota


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Mniej niemieckich A400M

środa, 26 stycznia 2011 23:37

Niemiecki rząd zawarł porozumienie z Airbusem odnośnie zakupu ciężkich samolotów transportowych A400M. Berlin kupi 53 egz., jednak 13 z nich z przeznaczeniem do reeksportu.


Program A400M przetrwał opóźnienia i kryzys gospodarczy dlatego, że jest jednym ze sztandarowych przedsięwzięć UE. Ciężkie samoloty są konieczne do uzyskania przez kraje członkowskie zdolności do realizowania zadań transportu w wymiarze strategicznym i uniezależnienia się w tej kwestii od lotnictwa USA / Zdjęcie: Airbus

Według pierwotnych planów, Niemcy miały zamówić 60 samolotów. Po ostatnich rozmowach między państwami uczestniczącymi w programie budowy A400M, agencję OCCAR i Airbusem, ustalono zwiększenie ceny jednostkowej maszyn i – częściowo – ograniczenie zamówień. W przypadku Berlina do 53 egz. 

Szczegółowe negocjacje zakończyły się jednak kolejnymi redukcjami niemieckiego zamówienia. Władze RFN nie mogły już zmienić ogólnych ustaleń. Stwierdzono natomiast, że 13 z pozyskanych samolotów zostanie zaoferowana krajom trzecim. Oznacza to faktyczne zmniejszenie liczby kupowanych przez Luftwaffe maszyn do 40 sztuk.

Stanowisko to wynika z dwóch podstawowych przesłanek. Po pierwsze, zmniejszy się liczebność Bundeswehry, z 247 o 62 tys. żołnierzy . Po drugie, konieczność redukcji deficytu budżetu federalnego, wymusiła drastyczne cięcia dostaw sprzętu wojskowego. Ministerstwo obrony planuje np. zmniejszyć zamówienia na śmigłowce uderzeniowe Tiger z 80 do 40 egz., zaś na bwp Puma z 420 do 280 wozów.

 

Żródło: skrzydlatapolska


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Czesi zwiększyli środki bezpieczeństwa na lotniskach

środa, 26 stycznia 2011 23:23
Praskie lotnisko Ruzynie, największy port lotniczy w Czechach, wprowadziło we wtorek zaostrzone środki bezpieczeństwa w konsekwencji zamachu terrorystycznego w Moskwie.
Jeszcze w poniedziałek wieczorem odbyło się zebranie sztabu kryzysowego, który zdecydował o wzmocnieniu od rana patroli w terminalach oraz zwiększeniu liczby funkcjonariuszy policji przy wejściach do samolotów. Dodatkowo przy wszystkich odlotach i przylotach z Rosji podróżnych czekają dokładniejsze kontrole. W terenie są także eksperci ds. materiałów wybuchowych, policjanci z psami oraz strzelcy wyborowi. Policja podkreśla, że są to środki prewencyjne i nie powinny mieć wpływu na ruch lotniczy. W Czechach, jak zaznaczają służby, nie ma żadnego zagrożenia atakiem terrorystycznym.


Zwiększono także dozór na pozostałych lotniskach: w Brnie, Ostrawie, Pardubicach i Karlowych Warach. Pod obserwacją są wszystkie loty z Rosji. W poniedziałkowym zamachu na moskiewskim lotnisku Domodiedowo zginęło 35 osób, a rannych zostało około 180.

 

Żródło: samoloty.pl


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Mniej latać - więcej zarabiać

wtorek, 25 stycznia 2011 16:32

Stany Zjednoczone znalazły złoty środek jak sprawić, by dekady przynoszenia miliardowych strat się skończyły.

Przewoźnicy amerykańscy znacznie zmniejszyły koszty uziemiając część maszyn, likwidując niektóre połączenia, a z drugiej strony podnosząc ceny biletów i wprowadzając dodatkowe opłaty za obsługę lotniskową. Wzrósł odsetek zajmowanych miejsc w samolotach. W efekcie wprowadzonych zmian osiem linii lotniczych ma zarobić ponad 5 mld dolarów w tym roku i 5,6 mld dolarów w przyszłym. Wcześniej, w latach 2000-2009 amerykańscy przewoźnicy wygenerowali łącznie ok. 60 mld USD strat. W 2010 po raz pierwszy od 2007 r. bilans roczny zakończył się zyskiem.

 

Żródło: samoloty.pl


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Ryanair świętuje - 100 tysięcy pasażerów w 2010 roku w Szczecinie

wtorek, 25 stycznia 2011 16:17
Irlandzki przewoźnik Ryanair ogłosił 20 stycznia, że w roku 2010 przewiózł rekordową ilość 100 tysięcy pasażerów z i do szczecińskiego lotniska.

Fot. Ryanair

Ryanair od 2005 roku przewiózł ponad 500 tysięcy pasażerów, a dziś operuje na połączeniach z Londynem - Stansted, Dublinem, Liverpoolem i także Barceloną – Girona.

Katarzyna Gaborec, dyrektor Działu Marketingu i Sprzedaży Ryanair na Europe Centralna, powiedziała: - Jesteśmy zaszczyceni możliwością świętowania rekordowej ilości 100 tysięcy pasażerów w Szczecinie. Rok 2010 był wielkim sukcesem dla Ryanair i szczecińskiego lotniska i jesteśmy szczęśliwi, że osiągnęliśmy taką znaczącą liczbę. Ryanair umożliwia połączenia ze Szczecina do 4 europejskich miast i gwarantuje najtańsze ceny połączeń i doskonałą obsługę pasażerską.

Aby uczcić ten „krok milowy” Ryanair oferuje tanie bilety do Londynu – Stansted i Liverpoolu na okres od lutego do kwietnia. Ze względu na dużą popularność połączeń, Ryanair radzi, aby rezerwować bilety już teraz.

 

Żródło: lotniczapolska


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Patrz w lusterka - Samoloty są wszędzie!

poniedziałek, 24 stycznia 2011 23:04
Patrz w lusterka - samoloty są wszędzie

Co łączy motocykl, samochód i samolot? Pozornie niewiele oprócz tego, że wszystkie są środkami transportu. Ale biorąc pod uwagę ilość osób korzystających z każdego z nich okazuje się, że samolot na tle innych często bywa niedoceniany. Prawdą jest, że przemieszcza się w powietrzu, ale też prawdą jest, że z ziemi startuje i na niej ląduje. Okazuje się, że możemy go spotkać częściej niż się nam wydaje. O tym w jakiej bliskości z samolotami zdaża się obcować, najlepiej widać na zdjęciach (źródło: Internet).

Istotna jest również skala zjawiska, która powoduje, że samolot odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Dzięki nim przemieszczanie się w najdalsze zakątki świata, przesyłanie korespondencji na tysiące kilometrów, jedzenie świeżych krabów z morza Beringa, czy picie Wina Beaujolais Nouveau nie stanowi problemu. Być może niewiele osób zdaje sobie z tego faktu sprawę, więc aby nie było zdziwienia. „Patrz w lusterka – samoloty są wszędzie”.

 

Żródło: dlapilota


oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Nowe lotnisko w Pekinie

poniedziałek, 24 stycznia 2011 17:32

Chiński rząd zatwierdził plan budowy nowego portu lotniczego w stolicy.

Głównym zamiarem władz jest odciążenie głównego lotniska Beijing Capital International Airport, które w zeszłym roku obsłużyło ponad 74 miliony pasażerów. Mimo oddania do użytku w 2008 r. nowego terminala oraz trzeciego pasa startowego, lotnisko dalej ma problemy z płynnością ruchu i w godzinach szczytu dochodzi do dość dużych opóźnień. Nowe lotnisko miałoby przepustowość obliczoną na 40 milionów pasażerów.

Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

 

Żródło: samoloty.pl


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Samobójca na moskiewskim lotnisku. Dziesiątki ofiar

poniedziałek, 24 stycznia 2011 16:00

31 OSÓB NIE ŻYJE, PONAD 100 RANNYCH

TVN24, fot. wikipedia.org
Co najmniej 31 osoby zginęły, a ponad 100 zostało rannych w wybuchu na moskiewskim lotnisku Domodiedowo - podały rosyjskie agencje. Interfax poinformowała: zaatakował zamachowiec-samobójca.

Do eksplozji doszło około godziny 16:40 czasu miejscowego wewnątrz budynku, najprawdopodobniej w strefie odbioru bagażu.

Według źródeł agencji Interfax za wybuch odpowiedzialny jest zamachowiec-samobójca.

Dym nad terminalem

Znad budynku terminalu unosi się dym, a ludzie zostali ewakuowani - podała na swoim portalu telewizja Russia Today. Wszystkie loty międzynarodowe przekierowano na inne moskiewskie lotniska. Pozostałe porty lotnicze w stolicy Rosji postawiono w stan gotowości.

Na miejscu wybuchu jest ponad 20 jednostek ratunkowych. W okolicznych szpitalach zarezerwowano prawie 170 łóżek dla rannych.

Zamachy i Domodiedowo

24 sierpnia 2004 roku miały miejsce dwa zamachy terrorystyczne na rosyjskie samoloty pasażerskie, które wyleciały w Domodiedowa.

Lot 1303 linii Volga-AviaExpress do Wołgogradu (samolot Tu-143) spadł po eksplozji około 180 km od Moskwy. Zginęło wtedy 34 pasażerów i 9 członków załogi. Z kolei lot 1047 Siberia Airlines (samolot Tu-154) do Soczi zakończył się tragicznie ok. 9 km od wsi Glubokoye. Zginęło wtedy 38 pasażerów i 8 członków załogi. Tuż przed katastrofą z samolotu wysłano sygnał o porwaniu.

Duży port lotniczy

Domodiedowo jest najbardziej ruchliwym pasażerskim portem lotniczym w Rosji - korzysta z niego ponad 80 linii lotniczych latających do ponad 200 miast na całym świecie. W ubiegłym roku przyjął 22,25 miliona pasażerów.

Port lotniczy znajduje się w odległości ok. 40 km od centrum Moskwy. Szybki dojazd do niego zapewnia specjalna kolejka.

Najbardziej tragiczny zamach terrorystyczny w Moskwie w ostatnich latach miał miejsce w marcu 2010 roku, kiedy dwie samobójczynie wysadziły się w moskiewskim metrze. Zginęło wtedy 40 osób.

 

Żródło: tvn24.pl


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Chiny mogły zbudować myśliwiec typu stealth dzięki technologii USA

poniedziałek, 24 stycznia 2011 2:08

Chiński myśliwiec J-20 typu stealth, czyli prawie niewykrywalny przez radar, został prawdopodobnie zbudowany dzięki przechwyceniu przez Chiny tajemnic technologii amerykańskiego samolotu typu stealth, F-117 Nighthawk.

Jak podały w niedzielę amerykańskie media, Chińczykom udało się to dzięki zestrzeleniu samolotu bojowego F-117 przez serbską obronę przeciwlotniczą w czasie nalotów NATO na Serbię w marcu 1999 roku. Nighthawk został zestrzelony 27 marca, pilotowi udało się katapultować i przeżyć.

Szef sztabu wojsk chorwackich w czasie wojny w Serbii admirał Davor Momazet-Loso powiedział, że wywiad chorwacki dowiedział się, iż chińscy agenci kupili szczątki samolotu od serbskich chłopów mieszkających w rejonie rozbicia się F-117.

Serbia pod rządami Slobodana Miloszevicia ściśle współpracowała w latach 90. z Chinami i Rosją. W czasie wojny Serbii z NATO Chiny miały w Belgradzie placówkę wywiadowczą, przypadkowo zbombardowaną przez samoloty Sojuszu Północnoatlantyckiego w czasie nalotów.

Jaka podała agencja AP, anonimowy przedstawiciel armii serbskiej potwierdził, że niektóre szczątki zestrzelonego samolotu Nighthawk zostały zebrane przez kolekcjonerów militariów, ale część "dostała się w ręce zagranicznych attaches wojskowych".

AP cytuje też eksperta wojskowego z Rzymu Zorana Kusovaca, który powiedział, że Miloszević rutynowo dzielił się z Rosjanami i Chińczykami przechwyconym przez Serbów zachodnim sprzętem wojskowym.

Podejrzewa się w związku z tym, że także rosyjski myśliwiec Suchoj T-50, którego prototyp odbył dziewiczy lot w zeszłym roku i który ma wejść do stałego wyposażenia sił powietrznych za cztery lata, został także skonstruowany na podstawie technologii przejętej z zestrzelonego myśliwca F-117.

Chiński J-20 ma wejść do służby dopiero za osiem lub dziewięć lat. Zdaniem ekspertów, stanowi on jednak dla Chin znaczny skok technologiczny i może się stać rywalem dla amerykańskiego myśliwca typu stealth nowej generacji F-22 Raptor.

Chińczycy przeprowadzili test z J-20 w czasie wizyty w Chinach amerykańskiego ministra obrony Roberta Gatesa w połowie stycznia. W USA komentowano to jako prowokacyjne posunięcie.

Ponieważ chiński prezydent Hu Jintao powiedział wtedy w wywiadzie przed swym przybyciem do USA, że nie wiedział o teście, w mediach amerykańskich pojawiły się spekulacje, że armia staje się w Chinach niezależnym ośrodkiem władzy, bardziej nacjonalistycznym i antyzachodnim niż kierownictwo rządzącej partii komunistycznej.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

 

Żródło: dlapilota


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Spadł paralotniarz

sobota, 22 stycznia 2011 14:55

W okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego spadł 38-letni paralotniarz. "Byłem świadkiem tego, jak spadał" – opisywał sytuację internauta, który jako pierwszy poinformował Kontakt 24 o zdarzeniu.

Do wypadku doszło około godziny 13.30 w Pieńkowie (woj. mazowieckie) na terenie łąki w okolicach drogi krajowej Warszawa-Gdańsk. Informację o zdarzeniu potwierdziła nam mł. asp. Iwona Jurkiewicz z Nowego Dworu Mazowieckiego. "Mężczyzna od kilku lat miał pozwolenie na tego typu loty. Ze wstępnych ustaleń wynika, że około 15 metrów nad ziemią zawinął mu się spadochron, co doprowadziło do upadku" – powiedziała policjantka.

Mężczyzna został przewieziony do jednego ze szpitali w Warszawie. Jego stan nie jest znany.

Mapa Polski Targeo

 

Żródło: kontakt24.tvn.pl


oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 921744
Bloog istnieje od: 3776 dni

Lubię to

Mój status GG: GG: 9159725 jakiś tekst